34. Solution to Chemistry Problem
📂 Chemistry
👤 Derkach
Product Description
11(2). When determining the copper content in the alloy by the addition method, a sample of the alloy (mспл) was transferred to the solution and the volume of the solution was brought to 50.0 ml in a measuring flask. Aliquots of the solutions (10.0 ml) were transferred to two 50.0 ml measuring flasks. A standard solution containing 100 μg of copper was added to one of them. The required amount of aqueous ammonia was introduced into both flasks and the solutions in the flasks were brought to the mark with distilled water:
Cu2 4NH3→[Cu(NH3)4]2
Determine the mass fraction of copper in the alloy if the following data were obtained during photometry: Ах= 0.57, Ахст=0.60, (mспл) = 0.5022 g.
Cu2 4NH3→[Cu(NH3)4]2
Determine the mass fraction of copper in the alloy if the following data were obtained during photometry: Ах= 0.57, Ахст=0.60, (mспл) = 0.5022 g.
Additional Information
If you cannot open the file or have any problems, do not rush to leave a negative review! Contact me and I will quickly help you solve the problem. After purchasing, please leave a positive review of the product :)
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
94. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
0732. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Vasiliev Chapter 6 Problem 64
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 2
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 1
Seller: reshchem
Solution of problem 716 of the collection of general ch
Seller: Михаил_Перович
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
More from this Seller
31. Solving a chemistry problem
Coursework
41. Solving a chemistry problem
Coursework
46. Solving a chemistry problem
Coursework
51. Solving a chemistry problem
Coursework