32. Solution to Chemistry Problem
📂 Chemistry
👤 Derkach
Product Description
9. Calculate the equilibrium constant of the reaction occurring at 25 C:
FeSO4((K) CO2(g) = FeCO3(K) SO3(r).
ΔН0f (FeSO4)(c) = - 926 kJ/mol So(FeSO4) (c) = 121.04 J/(mol*K)
ΔН0f (CO2)(r) = - 395.4 kJ/mol S°(CO2)(r) = 213.8 J/(mol*K)
ΔН0f (SO3)(r) = - 395.2 kJ/mol S°(SO3)(r) = 256.1 J/(mol*K)
FeSO4((K) CO2(g) = FeCO3(K) SO3(r).
ΔН0f (FeSO4)(c) = - 926 kJ/mol So(FeSO4) (c) = 121.04 J/(mol*K)
ΔН0f (CO2)(r) = - 395.4 kJ/mol S°(CO2)(r) = 213.8 J/(mol*K)
ΔН0f (SO3)(r) = - 395.2 kJ/mol S°(SO3)(r) = 256.1 J/(mol*K)
Additional Information
If you cannot open the file or have any problems, do not rush to leave a negative review! Contact me and I will quickly help you solve the problem. After purchasing, please leave a positive review of the product :)
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
94. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
0732. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Vasiliev Chapter 6 Problem 64
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 2
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 1
Seller: reshchem
Solution of problem 716 of the collection of general ch
Seller: Михаил_Перович
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
More from this Seller
31. Solving a chemistry problem
Coursework
41. Solving a chemistry problem
Coursework
46. Solving a chemistry problem
Coursework
51. Solving a chemistry problem
Coursework