24. Solution to Chemistry Problem
📂 Chemistry
👤 Derkach
Product Description
4. Find the volumetric rate of electroosmosis if the electrokinetic potential of the corundum membrane surface is 70 mV, the relative permittivity of the medium is 81, the viscosity is 10-3 Pa*C, the current is 260 mA, and the specific conductivity is 110 S/m.
260 mA=0.26 A
70 mV=0.07
110 S/m=110*10-2 Ohm-1*cm-1
260 mA=0.26 A
70 mV=0.07
110 S/m=110*10-2 Ohm-1*cm-1
Additional Information
If you cannot open the file or have any problems, do not rush to leave a negative review! Contact me and I will quickly help you solve the problem. After purchasing, please leave a positive review of the product :)
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
94. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
0732. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Vasiliev Chapter 6 Problem 64
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 2
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 1
Seller: reshchem
Solution of problem 716 of the collection of general ch
Seller: Михаил_Перович
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
More from this Seller
31. Solving a chemistry problem
Coursework
41. Solving a chemistry problem
Coursework
46. Solving a chemistry problem
Coursework
51. Solving a chemistry problem
Coursework