19. Solution to Chemistry Problem
📂 Chemistry
👤 Derkach
Product Description
20. The standard enthalpy of formation of NH3(g) at 25 C is 45.94 kJ/mol. Calculate the standard enthalpy of formation of NH3(g) at 300 C, knowing the following data on heat capacities (J*mol-1*K-1):
NH3(g) Cp=26.14 33.0*10-3T-3.043*10-6T2
N2(g) Cp=26.98 5.91*10-3T-0.338*10-6T2
H2(g) Cp=29.07-0.836*10-3T 2.011*10-6T2
NH3(g) Cp=26.14 33.0*10-3T-3.043*10-6T2
N2(g) Cp=26.98 5.91*10-3T-0.338*10-6T2
H2(g) Cp=29.07-0.836*10-3T 2.011*10-6T2
Additional Information
If you cannot open the file or have any problems, do not rush to leave a negative review! Contact me and I will quickly help you solve the problem. After purchasing, please leave a positive review of the product :)
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
94. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
0732. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Vasiliev Chapter 6 Problem 64
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 2
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 1
Seller: reshchem
Solution of problem 716 of the collection of general ch
Seller: Михаил_Перович
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
More from this Seller
31. Solving a chemistry problem
Coursework
41. Solving a chemistry problem
Coursework
46. Solving a chemistry problem
Coursework
51. Solving a chemistry problem
Coursework