18. Solution to Chemistry Problem
📂 Chemistry
👤 Derkach
Product Description
21. The heat effects of the following reactions are known
C2H6(g)=2CH3(g) ΔH298=376.1 kJ*mol-1
CH3Cl(g) Cl(g)=CH3(g) Cl2(g) ΔH298=106.0 kJ*mol-1
2CCH3Cl 2Na=C2H6 2NaCl ΔH298=-742.9 kJ*mol-1
Calculate the bond energy in the Cl2 molecule if the enthalpy of formation of sodium chloride is -411.1 kJ*mol-1
C2H6(g)=2CH3(g) ΔH298=376.1 kJ*mol-1
CH3Cl(g) Cl(g)=CH3(g) Cl2(g) ΔH298=106.0 kJ*mol-1
2CCH3Cl 2Na=C2H6 2NaCl ΔH298=-742.9 kJ*mol-1
Calculate the bond energy in the Cl2 molecule if the enthalpy of formation of sodium chloride is -411.1 kJ*mol-1
Additional Information
If you cannot open the file or have any problems, do not rush to leave a negative review! Contact me and I will quickly help you solve the problem. After purchasing, please leave a positive review of the product :)
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
94. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
0732. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Vasiliev Chapter 6 Problem 64
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 2
Seller: reshchem
Vasiliev Chapter 6 Problem 1
Seller: reshchem
Solution of problem 716 of the collection of general ch
Seller: Михаил_Перович
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
More from this Seller
31. Solving a chemistry problem
Coursework
41. Solving a chemistry problem
Coursework
46. Solving a chemistry problem
Coursework
51. Solving a chemistry problem
Coursework