95. Solving a chemistry problem
📂 Coursework
👤 Derkach
Product Description
4. Determine at what temperature the Fe3O4 reduction reaction will begin, proceeding according to the equation:
Fe3O4(k) CO(g) = 3FeO(k) CO2(g) ; ΔН = 34.55 kJ.
Answer: 1102.4 K.
Fe3O4(k) CO(g) = 3FeO(k) CO2(g) ; ΔН = 34.55 kJ.
Answer: 1102.4 K.
Additional Information
If you do not open the file - install the RAR archiver. Inside the archive you will find a solution in Word format.
No Reviews Yet
Be the first to leave a review for this product!
Related Products
31. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
41. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
46. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
51. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
55. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
80. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
138. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
143. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach